Forum Udarowe w Łodzi

29 października Łódź była gospodarzem I Forum Udarowego. Konferencja odbyła się z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu.  Hasłem przewodnim został okrzyknięty slogan „ 1 na 6”, podkreślający wagę problemu jakim jest śmiertelność w konsekwencji udaru mózgu.  Jedna osoba na sześciu mieszkańców globu umiera z powodu udaru. Tak drastyczny bilans  ma uwidocznić skalę tego poważnego zjawiska.

Wśród wielu zaproszonych gości swoją obecnością zaszczyli między innymi: Prof. dr hab. med. Walenty Nyka, Prof. Anna Członkowska oraz  Doc. dr hab. med. Jacek Rożniecki.  Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wielu ciekawych prelekcji  na temat epidemiologii choroby, organizacji oddziałów udarowych w Polsce, leczeniu trombolitycznym oraz potrzebie wczesnej rehabilitacji ruchowej u pacjentów po udarze mózgu.

Bardzo ciekawy wykład wygłosiła Przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu PTN, Kierownik II Kliniki Neurologii IPiN w Warszawie Pani prof. Anna Członkowska. Tematem jego były postępy w leczeniu udaru mózgu. Na przestrzeni kilkunastu lat nastąpił ogromny postęp: w leczeniu farmakologicznym, w ocenie efektów klinicznych oraz metodach postępowania w fazie ostrej udaru mózgu. W farmakoterapii często stosuje się rt-PA, jednakże nie można mówić o sprawdzonym leku neuroprotekcyjnym. Niestety leczenie trombolityczne w udarach niedokrwiennych mózgu należy do metod niszowych w polskich ośrodkach neurologicznych . „…Leczenie trombolityczne zależy od organizacji oddziałów udarowych…”- twierdzi prof. Członkowska. Znikome stosowanie tej metody  nie jest spowodowane wysoką ceną leku czy braku ilości oddziałów, to  placówki medyczne powinny kierować pacjentów na tomografię i leczenie pod warunkiem, że pacjenci trafiają oni do szpitala w tzw. oknie terapeutycznym (pierwszych 4,5 h od rozpoznania podstawowych objawów).

Po ciekawej konferencji warto zadać sobie pytanie czy warto dążyć do tego by zwiększyć świadomość społeczeństwa co do udarów mózgu, poprawić profilaktykę w tym zakresie i stosować najwyższe standardy leczenia tak aby uzyskać wynik podobny do tego, które osiągnęły między innymi Finlandia, Szwecja czy Austria?

Szyper Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *