Egzoszkielet po udarze mózgu

Dziesięć lat temu naukowcy z laboratorium robotyki Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Berkeley dostali grant na realizację projektu „ Bleex” Na świecie pojawiały wielokrotnie urządzenia dla niepełnosprawnych bazujące na osiągnięciach robotyki. W ostatnich miesiącach możemy obserwować testy eLegs który jest najnowszym egzoszkieletem. Sztuczny egzoszkielet to urządzenie mocowane na zewnątrz ciała człowieka którego celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika. Egzoszkielet wspomaga pracę osłabionych mięśni np. w wyniku choroby lub uszkodzonych podczas urazu. To urządzenie może wzmacniać tylko niektóre lub wszystkie partie mięśni. Poruszanie się w egzoszkielecie zależy od kilku czynników.

Za ruch urządzenia odpowiedzialny jest system siłowników elektrycznych, mocowanych w jednolitej osłonie (kombinezonie). Aktywne egzoszkielety są zasilane przy pomocy z akumulatorów. Ruch jest nadzorowany zazwyczaj poprzez sterownik w postaci komputera. Dodatkowo w utrzymaniu równowagi i ocenie położenia ciała pomagają czujniki. Dzięki temu wynalazkowi ludzie którzy od lat przywiązani są do wózków inwalidzkich lub łóżek , po krótkim treningu mogą znów chodzić.

Jest duża szansa, i nadzieja że nie skończy się na prototypie i badania będą trwały nadal a sprzęt w najbliższych latach trafi do sprzedaży w Polsce To ogromna szansa nie tylko dla ludzi po udarze ale dla każdej osoby z dysfunkcją narządu ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *