Jaki sprzęt po udarze mózgu?

Alu-Rehab norweska firma, która istnieje na rynku medycznym od blisko 20 lat ma bogate doświadczenie w produkcji i dystrybucji sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. Dzięki życzliwości  Pana Dyrektora Głównego Janusza Jeśmana mogliśmy spotkać się z Panem Bartłomiejem Borowcem- Dyrektorem Sprzedaży na Północno-zachodnia Polskę. Rozmowa dotyczyła informacji technicznych  specjalistycznych wózków przystosowanych dla osób po udarze mózgu oraz procedurze dofinansować na ten sprzęt. Wszystkie wiadomości znajdą się na naszej stronie w formie dwóch artykułów. Pierwszy z nich dotyczący sprzętu przedstawiamy poniżej.

Wózki specjalistyczne dostosowane dla osób po udarze nieco różnią się od standardowych wózków.  Przy ich doborze warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów już podczas rozmowy z lekarzem wypisującym wniosek na sprzęt. Istnieją na polskim rynku wózki, które można obsługiwać manualnie za pomocą jednej ręki z tzw. „systemem napędzania dla hemiplegików”.(rys.1)

Rys.1

Obsługa wózka jednorącz jest możliwa dzięki obecności dwóch ciągów po jednej stronie wózka. Bardzo ważna jest odpowiednia waga wózka. Dużo pacjentów po udarze mózgu jest w stanie samodzielnie złożyć lub rozłożyć wózek pod warunkiem, że ciężar wózka jest mały. Półaktywne wózki z lekką ramą można łatwo składać i rozkładać samodzielnie. …Do grupy sprzętu o lekkiej konstrukcji zalicza się również wózki półkomfortowe takie jak np. Netti Svipp, który można dodatkowo rozbudować o pomocne akcesoria – mówi Borowiec. Bardzo ciekawe zastosowanie posiada również Netti Svipp recline, który wzbogacony jest w specjalną dźwignię pod podłokietnikiem służącą do obniżenia oparcia do tyłu.(Rys.2)

Rys. 2

Każdy przedstawiciel medyczny zaopatrujący osobę niepełnosprawną w sprzęt rehabilitacyjno-ortopedyczny powinien dobierać go indywidualnie do potrzeb i sprawności pacjenta. Przy zakupie wózka z refundacją raz na pięć lat powinniśmy zadbać o odpowiedni zagłówek (dostosowany w zależności od funkcji), poduszki, oparcie, pasy zabezpieczające(szczególnie przy słabym tułowiu – chronią przed upadkiem)(Rys.3)

Rys.3

, pasy odwodzące kończyny (przy nadmiernym przywodzeniu kończyn – w przypadku spastyczności), stabilizatory boczne (przy skrzywieniu bocznym kręgosłupa), podłokietniki (odpowiednia długość i profil), tzw. boczki ( służące do stabilizacji miednicy – szczególnie latem kiedy ubrania są cienkie), stoliki (wpinane do wózka – służące do karmienia bądź podporu ramion hemiplegika)(Rys.4), podnóżki (łączone lub dzielone, ze zmianą długości, kąta nachylenia w stawach kolanowych oraz skokowych.

(Rys.4)

Wózek komfortowy przeznaczony dla osoby po udarze mózgu powinien być wyposażony w siedziska i oparcia przeciwodleżynowe.(Rys.5) Zastosowanie takich systemów siedzisk w tym sprzęcie ma na celu odpowiednią prewencję wystąpienia odleżyn – mówi Borowiec.

Rys.5

Warto zwrócić uwagę na to jaki sprzęt wypisują lekarze. Państwo powinni być dobrze zorientowani w kwestii sprzętu, aby postawić konkretną alternatywę bądź aprobatę w stosunku do zaleceń lekarza, fizjoterapeuty czy przedstawiciela handlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *