Najlepszy młody wynalazca

Konkurs Future Generation powstał z myślą o młodych projektantach i architektach. Mogą w nim brać udział studenci oraz absolwenci szkolnictwa wyższego . W tym roku edycja konkursu Future Genearation odbyła się w Poznaniu. Spośród 38 zgłoszonych prac jury wytypowało 11 finalistów, którzy walczyli o tytuł najlepszego projektu i nagrodę główną  –  25 000 złotych.

Nietuzinkowy pomysł przedstawił Piotr Górski z Elbląga. Projekt długopisu dla niepełnosprawnych pod nazwą „Just Pen” zdobył pierwsze miejsce i nagrodę główną jako “Best Young Inventor”  
Sam projektant pomysł konstrukcji wymyślił już jako student pierwszego roku uzupełniających studiów magisterskich. W wywiadach mówi: “Zastanawiałem się nad funkcjonalnością najprostszych rzeczy np. długopisu. Mechanizm działania narzędzi piśmienniczych jest bardzo prosty i w zasadzie od tysięcy lat nie uległ zmianie”. Sam twórca przypomina, najpierw pisano rylcem po kamieniu, potem piórem gęsim czy trzcinką. “Obserwując dzieci piszące na piasku palcem zacząłem się zastanawiać dlaczego właściwie nie piszemy palcem tylko musimy trzymać długopis. Czy nie dałoby się z tym czegoś zrobić? Później był oczywiście długi proces projektowania, analiz ergonomicznych, zastanawiania się nad tym, czy nie da się zrobić uniwersalnego urządzenia dla każdego – najmłodszego i najstarszego?”.
Pan Piotr nie osiądzie na laurach i nadal będzie realizował swoje pomysły. Sam mówi że: jeżeli osoby z dysfunkcjami dłoni nie mogą utrzymać długopisu, to również mogą mieć problem z utrzymaniem szczoteczki do zębów, noża, łyżeczki innych przedmiotów dnia codziennego. “Pomyślałem by tę konstrukcję zastosować również przy innych narzędziach.

Autor wynalazku zdradza, że znalazł już producentów zainteresowanych wdrożeniem swojego pomysłu. Mamy nadzieje ze pomoże on każdemu z dysfunkcjami narządu dłoni.

Długopis ułatwiający życie po udarze mózgu..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *