Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

Spożycie alkoholu

W badaniu zrealizowanym w 2004 roku zrezygnowano z metody pytania o konsumpcję stosowanej w Polsce od lat sześćdziesiątych. Jest ona bardziej pracochłonna, zajmuje więcej miejsca w kwestionariuszu i nie gwarantuje już zadowalającego oszacowania konsumpcji rzeczywistej. W celu maksymalnego uproszczenia procedury pytano respondentów jedynie o typową częstotliwość picia oraz o to ile zwykle wypijają przy przeciętnej okazji. Respondenci mieli możliwość wymienienia nie więcej niż dwóch typowych okazji.

Spożycie roczne

Średnie spożycie oszacowane w tym badaniu wynosi 3,14 litra rocznie na jednego mieszkańca w wieku 15 lat i więcej. Zważywszy, że rzeczywiste spożycie przekracza 10 litrów per capita można powiedzieć, że w badaniu udało się uchwycić około 25% tego co Polacy rzeczywiście piją. Mimo to, jak wykazują doświadczenia polskie i zagraniczne, wyniki tego typu badań dają w miarę wierny obraz konsumpcji alkoholu, a zwłaszcza jej struktury, dystrybucji według różnych cech społeczno-demograficznych oraz zasięgu ryzykownego picia. Przeciętnie rzecz biorąc mężczyźni w Polsce piją dokładnie 4,5 raza więcej niż kobiety. Średnia roczna konsumpcja wśród mężczyzn wynosi 5,4 litra 100% alkoholu a wśród kobiet tylko 1,2 litra. Wyniki naszego badania potwierdzają, że długoletni trend konwergencji wzorów picia kobiet i mężczyzn, wyraźnie obserwowany w Polsce od lat sześćdziesiątych do polowy lat osiemdziesiątych, został zahamowany w okresie transformacji ustrojowych. Kobiety, w porównaniu z mężczyznami, są dwa razy częściej abstynentkami. Około jedna trzecia z nich deklaruje niepicie w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, a ich odsetek wśród pijących duże ilości alkoholu (powyżej 12 litrów rocznie) jest dziesięciokrotnie niższy. Stosunkowo najmniejsza różnica w poziomie konsumpcji między kobietami i mężczyznami rysuje się w najmłodszej grupie wieku (15-19 lat). Jak widać na wykresie poniżej, nastoletni chłopcy piją stosunkowo niewiele i zaledwie dwa razy więcej niż ich rówieśniczki. Ta relatywnie niewielka różnica sugeruje, że style życia i wzory konsumpcji są wśród młodych dziewcząt i chłopców podobne. Rozwierające się nożyce w poziomach konsumpcji alkoholu odzwierciedlają proces wchodzenia w dorosłe życie, przejmowania różnych ról zaprogramowanych w tradycji dla przedstawicieli obu płci. W okolicach 30 roku życia, kiedy konsumpcja alkoholu wśród kobiet spada, u mężczyzn nadal rośnie osiągając apogeum w przedziale 40-60 lat. Spożycie alkoholu mężczyźni ograniczają radykalnie dopiero po sześćdziesiątce. Dane uzyskane z: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_3697_PLK_HTML.htm 

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze wydarzenia

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada na 29 października, i jest jednym z projektów ogólnopols (..)

Akademia opieki długoterminowej

Akademia opieki długoterminowej

Liczba osób wymagająca opieki długoterminowej w Polsce bardzo szybko wzrasta. Sytuacja ta stwarza poważne wyzwania dla sektora zdrowotnego i (..)

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj …

Już 10 września inauguracja 10. edycji kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solu (..)

Czerwony Guzik Życia

Czerwony Guzik Życia

Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie w dniach 4-6 lipca w ramach kampanii Czerwony Guzik Życia przeprowadziło w trzech gminach powia (..)

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choro…

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” zainicjowanej przez Nutricię M (..)

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Losowe zdjęcia z galerii

Our website is protected by DMC Firewall!