Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

środa, 12 czerwiec 2013 07:04

Relacja ze spotkania prasowego na www.bydgoszcz24.pl

Udar mózgu – czas jest śmiertelnie ważny

Stowarzyszenie Udarowcy zorganizowało dzisiaj spotkanie prasowe „Udar mózgu – sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim”.
 

Udar mózgu zajmuje 3. miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności u ludzi po 40 roku życia. W Polsce co roku udar mózgu występuje u około 70 tys. osób. 30% osób, które doświadczyły udaru umiera w ciągu pierwszego roku od wystąpienia choroby, a wśród tych, którzy przeżywają aż 50% wymaga stałej opieki.

O udarze mózgu, nowoczesnych metodach leczenia, profilaktyce i dostępności terapii dyskutowali dzisiaj w Domu Polskim w Bydgoszczy dr n. med. Barbara Masłowska, ordynator Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego Szpital im. dr J. Biziela, dr n. med. Marcin Wiśniewski, specjalista ratownictwa medycznego, konsultant wojewódzki ds. opieki paliatywnej, mgr Aleksandra Poeplau, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych i rodziny i mgr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”.

Do udaru mózgu dochodzi w Polsce średnio co osiem minut. Z danych dotyczących zapadalności na tę chorobę wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim co roku występuje ok. 3150 przypadków udaru. Czas ma ogromne znaczenie dla chorych. Jeśli pacjent odpowiednio szybko trafi do szpitala możliwe jest skuteczne leczenie. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji.

Mimo kluczowej roli rehabilitacji w leczeniu osób po udarze mózgu dostęp do niej jest w województwie kujawsko-pomorskim w dalszym ciągu ograniczony. Dobrym wskaźnikiem dostępności świadczeń z zakresu rehabilitacji neurologicznej dla pacjentów jest ilość środków przeznaczonych przez oddział wojewódzki NFZ na jednego ubezpieczonego. W kujawsko-pomorskim jest to zaledwie 4,28 zł, podczas gdy w lubuskim 9,01 zł, w śląskim 9,15 zł, a w mazowieckim 9,26 zł. Z łączną kwotą w wysokości niespełna 9 mln zł województwo kujawsko-pomorskie jest na trzynastym miejscu w Polsce pod względem wartości umów z NFZ na świadczenia w zakresie rehabilitacji neurologicznej w 2013 r.

Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” powstało we wrześniu 2012 roku w Bydgoszczy . Więcej informacji o jego działalności na: www.udarowcy.com.pl

 

Źródło:

http://bydgoszcz24.pl/artykul/udar-mozgu-czas-jest-smiertelnie-wazny

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze wydarzenia

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada na 29 października, i jest jednym z projektów ogólnopols (..)

Akademia opieki długoterminowej

Akademia opieki długoterminowej

Liczba osób wymagająca opieki długoterminowej w Polsce bardzo szybko wzrasta. Sytuacja ta stwarza poważne wyzwania dla sektora zdrowotnego i (..)

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj …

Już 10 września inauguracja 10. edycji kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solu (..)

Czerwony Guzik Życia

Czerwony Guzik Życia

Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie w dniach 4-6 lipca w ramach kampanii Czerwony Guzik Życia przeprowadziło w trzech gminach powia (..)

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choro…

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” zainicjowanej przez Nutricię M (..)

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is a Joomla Security extension!