Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 01 listopad 2012 18:23

Wydawnictwo Termedia o Udarze Mózgu na naszej konferencji.

Udary: najpierw ciężkie pieniądze na ratunek, potem układanie puzzli zamiast rehabilitacji.

 
Przy leczeniu udarów mózgu jak w soczewce skupiają się najważniejsze problemy polskiej ochrony zdrowia. Porządnie wycenione świadczenia, refundacja na przyzwoitym poziomie: a jednak leczenie udarów mózgu przebiega w Polsce nie najlepiej.
Dlaczego i jak to zmienić – zastanawiali się uczestnicy konferencji. „Zapobiegajmy udarom – Prolog”.

Specjalistyczne leczenie szpitalne udarów to jedne z najlepiej wycenionych przez świadczeń. Lepiej wyceniona jest chyba tylko kardiologia interwencyjna. –W każdym razie na to nie możemy narzekać – mówi - Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Mamy już także w całym kraju odpowiednio gęstą sieć ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu udarów, podobnie jak w wypadku ośrodków kardiologicznych. A mimo tego z 60-70 tysięcy osób w Polsce co roku doznają udaru mózgu, co trzeci chory umiera w ciągu roku. Na dodatek z 70 proc. pacjentów, którym udało się przeżyć pozostaje niepełnosprawnymi.

Gdzie więc tkwi błąd? Tak gdzie z reguły w polskiej ochronie zdrowia. Kiepskiej organizacji, braku wiedzy o chorobie (co dotyczy także personelu medycznego) i fatalnej opiece bo dokonaniu zabiegu ratującego życie.

Najskuteczniejsze leczenie trzeba podjąć w ciągu 4 i pół godziny od wystąpienia (im wcześniej tym lepiej). –Ale wielu pacjentów trafia na oddziały zbyt późno – podkreślała prof. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologicznej Instytu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Powód? Błędne rozpoznanie. Po pierwsze: Polacy dość dobrze znają objawy ataku serca i potrafią odpowiednio zachować się wobec osoby, która takiego ataku doznaje, opisać objawy, wezwać pomoc. Nie potrafią równie dobrze rozpoznać objawów udaru mózgu, np. mylą objawy udaru z ze stanem upojenia alkoholowego, bagatelizują objawy, nie udzielają odpowiedniej pomocy.

Po drugie: odpowiedniej wiedzy na temat objawów udaru mózgu często nie ma personel medyczny. Chory jest błędnie kierowany do specjalistów z innych dziedzin medycyny, tracony jest bezcenny czas, ryzyko powikłań rośnie w postępie geometrycznym.

Trud lekarzy ratujących życie marnowany jest także tuż po zakończeniu leczenia wysokospecjalistycznego. Źle w Polsce działa ważny przy powrocie chorego do zdrowia system rehabilitacji, fizjoterapii. -Bardzo często rehabilitacja sprowadza się do układania puzzli – skarżyli się uczestnicy konferencji. –Może tak być dlatego, że rehabilitacja w przeciwieństwie do leczenia wysokospecjalistycznego jest bardzo źle wyceniana – skarżył się Maciej Krawczyk, kierownik Zespołu Fizjoterapii II Kliniki Neurologicznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Są szpitale, ba całe województwa, które z tym problemem radzą sobie lepiej, są i takie, które fatalnie. Według specjalistów najlepiej leczeni udarów przebiega w województwie opolskim, najgorzej w warmińsko – mazurskim.
 
Źródło:
http://www.termedia.pl/Udary-najpierw-ciezkie-pieniadze-na-ratunek-potem-ukladanie-puzzli-zamiast-rehabilitacji,7321.html
 
Sebastian Szyper

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze wydarzenia

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY

ALERT UDAROWY został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który przypada na 29 października, i jest jednym z projektów ogólnopols (..)

Akademia opieki długoterminowej

Akademia opieki długoterminowej

Liczba osób wymagająca opieki długoterminowej w Polsce bardzo szybko wzrasta. Sytuacja ta stwarza poważne wyzwania dla sektora zdrowotnego i (..)

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj …

Już 10 września inauguracja 10. edycji kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solu (..)

Czerwony Guzik Życia

Czerwony Guzik Życia

Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie w dniach 4-6 lipca w ramach kampanii Czerwony Guzik Życia przeprowadziło w trzech gminach powia (..)

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choro…

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” zainicjowanej przez Nutricię M (..)

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd