Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 27 październik 2016 20:04

Udar Mózgu jest jak POŻAR

27 października na Polu Mokotowskim w Warszawie, z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”, odbyła się widowiskowa akcja ratowniczo-gaśnicza z udziałem aktorów serialu „Strażacy” – Mateusza Janickiego i Jacka Lenartowicza oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej. Specjalna ekipa ratownicza musiała w jak najkrótszym czasie pokonać przeszkody w rozpoznaniu charakterystycznych objawów i ugasić rozprzestrzeniający się pożar symbolizujący udar mózgu.

Akcja została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, aby zwrócić uwagę na znaczenie szybkiej reakcji w przypadku wystąpienia udaru. Kluczowe dla zminimalizowania konsekwencji choroby są pierwsze godziny od pojawienia się objawów do zastosowania skutecznego leczenia.

Co roku udar mózgu dotyka 70 000 Polaków a aż 30 000 z jego powodu umiera. Choroba, choć jest powszechnie znana, to wiedza o niej w społeczeństwie jest nadal niewystarczająca. Zdarza się, że nie potrafimy rozpoznać objawów udaru mózgu i nie zdajemy sobie sprawy, że dla osoby, którą dotknął udar liczy się każda minuta. Błędem jest także myślenie, że choroba dotyka tylko starsze osoby. Udar może zdarzyć się w każdym wieku i w każdej sytuacji życiowej. Prawidłowe rozpoznanie objawów udaru, natychmiastowe wezwanie pogotowia medycznego i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować mu życie i w dużym stopniu ograniczyć niepełnosprawność.

Motto naszej tegorocznej akcji brzmi: Udar mózgu jest jak pożar – im szybsze rozpoznanie i reakcja, tym mniejsze zniszczenia poczyni u chorego. Tak jak podczas akcji ratowniczo-gaśniczej ważna jest szybkość działania, tak w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu, niezwłoczna pomoc stanowi pierwszy krok do zminimalizowania konsekwencji choroby - mówi Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie”.

Kiedy mamy podejrzenie, że my sami lub ktoś w naszym otoczeniu może mieć udar, najważniejsze jest to, aby jak najszybciej wezwać pomoc medyczną i przywrócić przepływ krwi w obszarze objętym niedokrwieniem. Im szybciej osoba z udarem trafi na oddział udarowy w szpitalu, tym większa jest szansa na ograniczenie negatywnych skutków udaru – dodaje Sebastian Szyper.

Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności u ludzi po 40. roku życia.

Porównanie udaru mózgu do pożaru pokazuje, jakie spustoszenia w mózgu może poczynić udar i jak szybko się to może stać, jeśli nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc. Chcemy podkreślić, że szybkość reakcji i działania w przypadku wystąpienia objawów udaru, powinna być równa szybkości ekipy strażackiej gaszącej pożar. Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy będzie mógł zrozumieć, jak bardzo czas jest w tej sytuacji ważny. Serdecznie dziękujemy zarówno strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wesołej jak i honorowym ambasadorom Panu Mateuszowi Janickiemu oraz Panu Jackowi Lenartowiczowi za wsparcie i czynny udział w naszej tegorocznej akcji – mówi dr Mariusz Baumgart, wiceprezes Stowarzyszenia „Udarowcy - Liczy się wsparcie”.

Przyczyną udaru mózgu jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. W efekcie wystąpienia udaru następuje odcięcie części mózgu od dopływu tlenu i w konsekwencji jego obumieranie. Większość (ok. 85%) udarów to udary niedokrwienne, których przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, np. kiedy skrzepliny powstałe w sercu na skutek arytmii, takiej jak migotanie przedsionków, przedostaną się wraz z krwią do mózgu i zablokują jedną z tętnic. Rzadziej występują udary krwotoczne, potocznie nazywane wylewami. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego i wydostania się krwi do mózgu.

U osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu, możliwe jest leczenie, które pozwala na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. Im szybciej zostanie zastosowane leczenie tym większa szansa na to, że krew z tlenem zacznie znów dopływać do mózgu, ograniczając zakres uszkodzeń. W Polsce, od roku 2003, leczenie w udarze niedokrwiennym prowadzone jest w specjalnie przygotowanych do tego oddziałach udarowych. Obecnie w kraju jest łącznie 156 takich oddziałów. Szacuje się, że opieka medyczna na wyspecjalizowanych oddziałach udarowych zwiększa szanse powodzenia leczenia chorego o 14%.

W przypadku pacjentów z udarem mózgu najważniejsze są 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów, które mogą uratować życie. Jeżeli w tym czasie pacjent trafi do szpitala z Oddziałem Udarowym ma szanse na otrzymanie leczenia i ograniczenie niepełnosprawności – mówi dr Jan Bembenek z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zarówno Sekcja Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, jaki i Amerykańskie Towarzystwo Udarowe (American Stroke Association) oraz Europejska Organizacja Udarowa (European Stroke Organization) podkreślają, w swoich wytycznych dotyczących postępowania w udarze mózgu, że zastosowanie leczenia trombolitycznego w ciągu 4,5 godz. od wystąpienia pierwszych objawów udaru zwiększa szanse na pełen lub niemal pełen powrót do zdrowia u nawet 30-40% chorych. Należy podkreślić, że im szybciej od wystąpienia pierwszych objawów udaru podane zostanie leczenie trombolityczne tym jego skuteczność jest większa, stąd istotna jest praktycznie każda minuta. Osoby po udarze wymagają pomocy zarówno lekarza specjalisty jak i zespołu składającego się z fizjoterapeuty, psychologa oraz logopedy. Niezbędne jest również niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji – dodaje dr Bembenek.

Co roku na całym świecie 17 milionów osób doznaje udaru mózgu, a 6,5 miliona umiera z jego powodu.

Prawdopodobnie każdy z nas zna osobę, którą dotknął udar mózgu, ponieważ jest to choroba niezwykle powszechna. Mimo to, jak podkreślają organizatorzy akcji, znajomość objawów i świadomość jak należy reagować w przypadku udaru jest wciąż zbyt niska. Uważam, że każde działanie, które służy podnoszeniu świadomości społecznej na temat udaru jest cenne, dlatego podjąłem wyzwanie i dołączyłem do specjalnej ekipy ratowniczej Udarowców – mówi aktor Mateusz Janicki.

Czas dla ratowania osoby z udarem mózgu jest niezwykle ważny. Liczy się właściwe rozpoznanie objawów i jak najszybsza pomoc medyczna, pokazała to wyraźnie dzisiejsza akcja „Udar jest jak pożar”. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział i w ten sposób pomóc Stowarzyszeniu „Udarowcy – liczy się wsparcie” w edukacji społecznej – mówi Jacek Lenartowicz, drugi aktor, który zaangażował się w działalność Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” co roku organizuje wydarzenie z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. Ma ono służyć nie tylko edukacji i uświadamianiu zagrożenia udarem mózgu, ale także zwróceniu uwagi na znaczenie szybkiej reakcji w przypadku jego wystąpienia. W ostatnich latach akcje Stowarzyszenia wzbudziły duże zainteresowanie społeczne i zwróciły uwagę wielu mediów. Organizatorzy liczą no to, że tegoroczny happening edukacyjny pt. „Udar mózgu jest jak pożar” także przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat udaru mózgu, a w konsekwencji do zmniejszenia liczby zachorowań wśród Polaków.

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Losowe zdjęcia z galerii

Our website is protected by DMC Firewall!