Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

Tromboliza

     Leczenie trombolityczne jest obecnie jedyną metodą, o udowodnionej skuteczności, w terapii ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Stosowane jest w celu rozpuszczenia skrzepliny zamykającej światło naczynia, którego niedrożność może spowodowac zagrożenie życia lub prowadzic do inwalidztwa. Może być dla chorego szansą pełnego powrotu do zdrowia włącznie z ustąpieniem deficytów neurologicznych.

     W udarze niedokrwiennym mózgu, spośród wszystkich leków trombolitycznych podawanych dożylnie, stosuje się  jedynie rekombinowany tkankowy aktywator plazmingenu (rt-PA). Czas w którym można podać lek to 4,5 godziny od początku wystąpienia objawów udaru mózgu. W ten sposób leczonych jest ok.5 % pacjentów.  Chory otrzymuje preparat alteplaza w postaci wlewu dożylnego. 10% leku podawana jest w tzw. bolusie czyli w ciągu 1-2 minut a pozostałe 90% w ciągu godziny. Wymagane jest stałe monitorowanie i obserwacja chorego w warunkach sali udarowej w czasie podawania leku i w okresie bezpośrednio po jego zastosowaniu co pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia w razie wystąpienia powikłań.

     Najgroźniejszym powikłaniem leczenia trombolitycznego udaru mózgu jest objawowy krwotok śródmózgowy, który stwarza ryzyko niekorzystnego lub zakończonego zgonem przebiegu choroby (częstość występowania w różnych badaniach 2-8%). Inne objawy niepożądane to krwotok wewnątrzczaszkowy bezobjawowy (3%), krwotok zewnątrzczaszkowy (w miejscu wkłucia dożylnego, dotętniczego, z przewodu pokarmowego, układu moczowego). Dlatego decyzja o zastosowaniu leku trombolitycznego powinna być podjęta przez doświadczonego neurologa tak , by korzyści wynikające z jego zastosowania były istotnie wyższe niż ryzyko takiego leczenia.

     Często elementem decydujacym o możliwości zastosowania leczenia  trombolitycznego u danego pacjenta, jest wiedza o prawidłowym  postępowaniu zaraz po wystąpieniu objawów sugerujacych udar.Przede wszystkim pacjent musi dotrzeć do szpitala (oddziału udarowego) jak najwczesniej od wystąpienia pierwszych objawów udaru.

     Podanie leku trombolitycznego jest możliwe tylko w czasie do 4,5 godziny od początku udaru. W tym czasie pacjent musi dojechac do szpitala, mieć wykonany cały szereg badań diagnostycznych ( tomografia komputerowa głowy, badania laboratoryjne itd.), przejść całe postępowanie kwalifikacyjne. W doświadczonym ośrodku kwalifikacja w izbie przyjęć zajmuje 30-40 minut.

     Bardzo ważne jest ustalenie rzeczywistej godziny początku objawów. Tu nie można powiedzieć „mniej więcej”. Osoba, która obudziła się nad ranem z objawami udaru nie jest w stanie ustalić początku. W takiej sytuacji jest dyskwalifikowana z leczenia gdyż pomyłka może przyczynić się do powikłań stanowiacych zagrożenie życia i przyczynić się do niepowodzenia leczenia.

     Istnieje wiele kryteriów, które wykluczają zastosowanie leczenia trombolitycznego niezależnie od zmieszczenia się w oknie czasowym. Kwalifikujący lekarz musi zapoznac się z całą historią chorób pacjenta, sposobami leczenia, aktualnie przyjmowanymi lekami dlatego tak ważne jest zabranie ze sobą pełnej dokumentacji medycznej. Gdy chory nie jest w stanie rzeczowo odpowiadać na pytania lekarza z pomocą może przyjść rodzina dlatego nie wolno czekać w domu na informacje ze szpitala tylko natychmiast jechac za chorym!

 

      W ostrym okresie udaru mózgu najważniejszy jest czas! Czas aby zdążyć podać lek zanim upłyną 4,5 godziny od początku udaru. Czas aby zacząć leczenie jak najwcześniej. 

 

<<<Nagle OBJAWY sugerujace udar mózgu >>>

                             VVVVVVVVV

<<<Rzut oka na ZEGAREK ( pacjent, rodzina)>>>

                               VVVVVV

<<<TELEFON na pogotowie (mówić, udar i podać godzinę rozpoczęcia>>

                                 VVVV

<<<w tym czasie skompletować dokumenty medyczne>>>

                                    V

<<<pacjent karetką do szpitala, rodzina zaraz za nim>>>

 

 

 

Dziękujęmy za konsultację Pani Dr N. Med. Dzianott- Pabijan

 

 

 

 

Foto pobrano z: www.neurologyupdate.com.au

 

    

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Anonim Avatar
  • cyberoko
  • Witam wszystkich, posiadam cyber oko zakupione w zeszłym roku dla chorego na SLA brata. Obecnie choroba wyklucza już posługiwanie się...
  • iwona.ochel@o2.pl Avatar
  • Ośrodek rehabilitacyjny
  • Dla osób szukających dobrej, prywatnej rehabilitacji polecam Centrum Norman z Koszalina! Do Centrum Norman przyjechałam z mężem,...

Najnowsze wydarzenia

Zdrowych i spokojnych świąt Wielkanonych

Zdrowych i spokojnych świąt Wielkanonych

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie

Złoty OTIS 2017 dla Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie

Złoty OTIS 2017 dla Stowarzyszenia Udarowcy - Licz…

MAMY ZŁOTEGO OTISA 2017 !!! 6 kwietnia odbyła się XIV Gala Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Uroczystość odbyła się w pięknych wnętrzach Muzeum (..)

Warsztaty „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”.

Warsztaty „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”.

Pod patronatem Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie w Poznaniu odbędzie się bezpłatny cykl warsztatów „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”. (..)

Udar Mózgu jest jak POŻAR

Udar Mózgu jest jak POŻAR

27 października na Polu Mokotowskim w Warszawie, z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”, odbyła się widowiskowa akcja r (..)

STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie

STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie

1 października 2016 odbyła się akcja STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie. Akcja w której po raz kolejny można było zbadać ciśnienie krwi, wykon (..)

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu"

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udar…

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu" 01.10.2016 w Konstancinie odbędzie się I piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu" or (..)

Losowe zdjęcia z galerii