Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

Spożycie alkoholu

W badaniu zrealizowanym w 2004 roku zrezygnowano z metody pytania o konsumpcję stosowanej w Polsce od lat sześćdziesiątych. Jest ona bardziej pracochłonna, zajmuje więcej miejsca w kwestionariuszu i nie gwarantuje już zadowalającego oszacowania konsumpcji rzeczywistej. W celu maksymalnego uproszczenia procedury pytano respondentów jedynie o typową częstotliwość picia oraz o to ile zwykle wypijają przy przeciętnej okazji. Respondenci mieli możliwość wymienienia nie więcej niż dwóch typowych okazji.

Spożycie roczne

Średnie spożycie oszacowane w tym badaniu wynosi 3,14 litra rocznie na jednego mieszkańca w wieku 15 lat i więcej. Zważywszy, że rzeczywiste spożycie przekracza 10 litrów per capita można powiedzieć, że w badaniu udało się uchwycić około 25% tego co Polacy rzeczywiście piją. Mimo to, jak wykazują doświadczenia polskie i zagraniczne, wyniki tego typu badań dają w miarę wierny obraz konsumpcji alkoholu, a zwłaszcza jej struktury, dystrybucji według różnych cech społeczno-demograficznych oraz zasięgu ryzykownego picia. Przeciętnie rzecz biorąc mężczyźni w Polsce piją dokładnie 4,5 raza więcej niż kobiety. Średnia roczna konsumpcja wśród mężczyzn wynosi 5,4 litra 100% alkoholu a wśród kobiet tylko 1,2 litra. Wyniki naszego badania potwierdzają, że długoletni trend konwergencji wzorów picia kobiet i mężczyzn, wyraźnie obserwowany w Polsce od lat sześćdziesiątych do polowy lat osiemdziesiątych, został zahamowany w okresie transformacji ustrojowych. Kobiety, w porównaniu z mężczyznami, są dwa razy częściej abstynentkami. Około jedna trzecia z nich deklaruje niepicie w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, a ich odsetek wśród pijących duże ilości alkoholu (powyżej 12 litrów rocznie) jest dziesięciokrotnie niższy. Stosunkowo najmniejsza różnica w poziomie konsumpcji między kobietami i mężczyznami rysuje się w najmłodszej grupie wieku (15-19 lat). Jak widać na wykresie poniżej, nastoletni chłopcy piją stosunkowo niewiele i zaledwie dwa razy więcej niż ich rówieśniczki. Ta relatywnie niewielka różnica sugeruje, że style życia i wzory konsumpcji są wśród młodych dziewcząt i chłopców podobne. Rozwierające się nożyce w poziomach konsumpcji alkoholu odzwierciedlają proces wchodzenia w dorosłe życie, przejmowania różnych ról zaprogramowanych w tradycji dla przedstawicieli obu płci. W okolicach 30 roku życia, kiedy konsumpcja alkoholu wśród kobiet spada, u mężczyzn nadal rośnie osiągając apogeum w przedziale 40-60 lat. Spożycie alkoholu mężczyźni ograniczają radykalnie dopiero po sześćdziesiątce. Dane uzyskane z: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_3697_PLK_HTML.htm 

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

O zagrożeniu udarami, a także o ich leczeniu i zastosowaniu przy tym trombektomii mechanicznej. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is a Joomla Security extension!