Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

Spożycie alkoholu

W badaniu zrealizowanym w 2004 roku zrezygnowano z metody pytania o konsumpcję stosowanej w Polsce od lat sześćdziesiątych. Jest ona bardziej pracochłonna, zajmuje więcej miejsca w kwestionariuszu i nie gwarantuje już zadowalającego oszacowania konsumpcji rzeczywistej. W celu maksymalnego uproszczenia procedury pytano respondentów jedynie o typową częstotliwość picia oraz o to ile zwykle wypijają przy przeciętnej okazji. Respondenci mieli możliwość wymienienia nie więcej niż dwóch typowych okazji.

Spożycie roczne

Średnie spożycie oszacowane w tym badaniu wynosi 3,14 litra rocznie na jednego mieszkańca w wieku 15 lat i więcej. Zważywszy, że rzeczywiste spożycie przekracza 10 litrów per capita można powiedzieć, że w badaniu udało się uchwycić około 25% tego co Polacy rzeczywiście piją. Mimo to, jak wykazują doświadczenia polskie i zagraniczne, wyniki tego typu badań dają w miarę wierny obraz konsumpcji alkoholu, a zwłaszcza jej struktury, dystrybucji według różnych cech społeczno-demograficznych oraz zasięgu ryzykownego picia. Przeciętnie rzecz biorąc mężczyźni w Polsce piją dokładnie 4,5 raza więcej niż kobiety. Średnia roczna konsumpcja wśród mężczyzn wynosi 5,4 litra 100% alkoholu a wśród kobiet tylko 1,2 litra. Wyniki naszego badania potwierdzają, że długoletni trend konwergencji wzorów picia kobiet i mężczyzn, wyraźnie obserwowany w Polsce od lat sześćdziesiątych do polowy lat osiemdziesiątych, został zahamowany w okresie transformacji ustrojowych. Kobiety, w porównaniu z mężczyznami, są dwa razy częściej abstynentkami. Około jedna trzecia z nich deklaruje niepicie w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, a ich odsetek wśród pijących duże ilości alkoholu (powyżej 12 litrów rocznie) jest dziesięciokrotnie niższy. Stosunkowo najmniejsza różnica w poziomie konsumpcji między kobietami i mężczyznami rysuje się w najmłodszej grupie wieku (15-19 lat). Jak widać na wykresie poniżej, nastoletni chłopcy piją stosunkowo niewiele i zaledwie dwa razy więcej niż ich rówieśniczki. Ta relatywnie niewielka różnica sugeruje, że style życia i wzory konsumpcji są wśród młodych dziewcząt i chłopców podobne. Rozwierające się nożyce w poziomach konsumpcji alkoholu odzwierciedlają proces wchodzenia w dorosłe życie, przejmowania różnych ról zaprogramowanych w tradycji dla przedstawicieli obu płci. W okolicach 30 roku życia, kiedy konsumpcja alkoholu wśród kobiet spada, u mężczyzn nadal rośnie osiągając apogeum w przedziale 40-60 lat. Spożycie alkoholu mężczyźni ograniczają radykalnie dopiero po sześćdziesiątce. Dane uzyskane z: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_3697_PLK_HTML.htm 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2017
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Anonim Avatar
  • cyberoko
  • Witam wszystkich, posiadam cyber oko zakupione w zeszłym roku dla chorego na SLA brata. Obecnie choroba wyklucza już posługiwanie się...
  • iwona.ochel@o2.pl Avatar
  • Ośrodek rehabilitacyjny
  • Dla osób szukających dobrej, prywatnej rehabilitacji polecam Centrum Norman z Koszalina! Do Centrum Norman przyjechałam z mężem,...

Najnowsze wydarzenia

Zdrowych i spokojnych świąt Wielkanonych

Zdrowych i spokojnych świąt Wielkanonych

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie

Złoty OTIS 2017 dla Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie

Złoty OTIS 2017 dla Stowarzyszenia Udarowcy - Licz…

MAMY ZŁOTEGO OTISA 2017 !!! 6 kwietnia odbyła się XIV Gala Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Uroczystość odbyła się w pięknych wnętrzach Muzeum (..)

Warsztaty „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”.

Warsztaty „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”.

Pod patronatem Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie w Poznaniu odbędzie się bezpłatny cykl warsztatów „Udar, uraz mózgu. Co dalej?”. (..)

Udar Mózgu jest jak POŻAR

Udar Mózgu jest jak POŻAR

27 października na Polu Mokotowskim w Warszawie, z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”, odbyła się widowiskowa akcja r (..)

STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie

STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie

1 października 2016 odbyła się akcja STOP UDAROM MÓZGU w Konstancinie. Akcja w której po raz kolejny można było zbadać ciśnienie krwi, wykon (..)

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu"

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udar…

Zapraszamy na piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu" 01.10.2016 w Konstancinie odbędzie się I piknik neurologiczny "Stop Udarom Mózgu" or (..)

Losowe zdjęcia z galerii