Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

środa, 12 czerwiec 2013 07:04

Relacja ze spotkania prasowego na www.bydgoszcz24.pl

Udar mózgu – czas jest śmiertelnie ważny

Stowarzyszenie Udarowcy zorganizowało dzisiaj spotkanie prasowe „Udar mózgu – sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim”.
 

Udar mózgu zajmuje 3. miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności u ludzi po 40 roku życia. W Polsce co roku udar mózgu występuje u około 70 tys. osób. 30% osób, które doświadczyły udaru umiera w ciągu pierwszego roku od wystąpienia choroby, a wśród tych, którzy przeżywają aż 50% wymaga stałej opieki.

O udarze mózgu, nowoczesnych metodach leczenia, profilaktyce i dostępności terapii dyskutowali dzisiaj w Domu Polskim w Bydgoszczy dr n. med. Barbara Masłowska, ordynator Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego Szpital im. dr J. Biziela, dr n. med. Marcin Wiśniewski, specjalista ratownictwa medycznego, konsultant wojewódzki ds. opieki paliatywnej, mgr Aleksandra Poeplau, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych i rodziny i mgr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”.

Do udaru mózgu dochodzi w Polsce średnio co osiem minut. Z danych dotyczących zapadalności na tę chorobę wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim co roku występuje ok. 3150 przypadków udaru. Czas ma ogromne znaczenie dla chorych. Jeśli pacjent odpowiednio szybko trafi do szpitala możliwe jest skuteczne leczenie. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji.

Mimo kluczowej roli rehabilitacji w leczeniu osób po udarze mózgu dostęp do niej jest w województwie kujawsko-pomorskim w dalszym ciągu ograniczony. Dobrym wskaźnikiem dostępności świadczeń z zakresu rehabilitacji neurologicznej dla pacjentów jest ilość środków przeznaczonych przez oddział wojewódzki NFZ na jednego ubezpieczonego. W kujawsko-pomorskim jest to zaledwie 4,28 zł, podczas gdy w lubuskim 9,01 zł, w śląskim 9,15 zł, a w mazowieckim 9,26 zł. Z łączną kwotą w wysokości niespełna 9 mln zł województwo kujawsko-pomorskie jest na trzynastym miejscu w Polsce pod względem wartości umów z NFZ na świadczenia w zakresie rehabilitacji neurologicznej w 2013 r.

Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie” powstało we wrześniu 2012 roku w Bydgoszczy . Więcej informacji o jego działalności na: www.udarowcy.com.pl

 

Źródło:

http://bydgoszcz24.pl/artykul/udar-mozgu-czas-jest-smiertelnie-wazny

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

O zagrożeniu udarami, a także o ich leczeniu i zastosowaniu przy tym trombektomii mechanicznej. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is a Joomla Security extension!