Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 01 listopad 2012 18:17

Puls Medycyny O KONFERENCJI Zapobiegamy Udarom - Prolog

Znajomość objawów udaru to podstawa

60-70 tysięcy osób w Polsce co roku doznaje udaru mózgu, co trzeci chory umiera w ciągu roku. A wśród tych co przeżyli aż 70 proc. pozostaje niepełnosprawnymi. Czas to zmienić – ocenili eksperci zgromadzeni na konferencji „Zapobiegamy udarom – prolog”, która odbyła się 24 października br. w Warszawie w ramach platformy „Puls Medycyny – dialog dla zdrowia”.

Lekarze są zgodni – udarom można i trzeba zapobiegać. Głównymi czynnikami ryzyka są nadciśnienie, miażdżyca tętnic, migotanie przedsionków, cukrzyca i palenie tytoniu. „To są te same czynniki, które wywołują choroby serca. To powinno ułatwiać profilaktykę” - mówił dr hab. n. med. Marcin Grabowski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wystarczy kontrolować ciśnienie krwi, stężenie cholesterolu i poziom glikemii.

Pomimo postępu medycyny i rozwoju technik obrazowania, możliwości pomocy pacjentom z udarami mózgu są wciąż ograniczone. W leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu można zastosować dożylne leczenie trombolityczne, ale jest ono skuteczne, jeśli zostanie podane najpóźniej w ciągu 4 i pół godziny od wystąpienia objawów.
„Niestety, objawy udaru są wciąż mało znane, dlatego wielu pacjentów trafia na oddziały zbyt późno – podkreślała prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Jak pokazują nasze badania, połowa pacjentów po udarze nadal nie zna ani jednego z jego objawów. A przecież udar to atak mózgu dający bardzo charakterystyczne objawy”.
Do najczęstszych objawów należy: jednostronny niedowład kończyny górnej lub dolnej, osłabienie mięśni twarzy (najczęściej po tej samej stronie, co osłabienie kończyn), przejawiające się np. opadnięciem kącika ust po jednej stronie, a także afazja, czyli trudności z mówieniem (chory rozumie, co się do niego mówi, ale nie może odpowiedzieć), zaburzenia koordynacji, zaburzenia widzenia i utrata przytomności. „Trzeba edukować lekarzy, by umieli rozpoznać te objawy, ale też – a może przede wszystkim – społeczeństwo. Każdy wie, że ból za mostkiem może oznaczać zawał, teraz czas na edukację udarową” – podkreślała prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii.

Podczas dyskusji narodził się nawet pomysł, by w którymś z seriali telewizyjnych pojawił się wątek osoby dostającej udaru, bo to najbardziej skuteczna metoda edukacji. „Próbowaliśmy już tej drogi, niestety telewizja publiczna nie jest tym zainteresowana” – mówiła prof. Ryglewicz. Jednak obecny na spotkaniu – jako gość specjalny – aktor i reżyser Andrzej Zaorski (sam przeszedł udar) obiecał, że wykorzysta swoje znajomości, by poruszyć ten temat. „Na razie gram postać po udarze w „Jezioranach”, ale rzeczywiście wciąż za mało się na ten temat mówi” – podkreślał.

W dodatku – mimo wciąż rosnącej liczby pododdziałów udarowych (jest już ich w Polsce około 150) - wciąż występują białe plamy. „Najlepiej dostać udaru w Opolu, bo tam opieka jest najlepiej zorganizowana, najgorzej - w województwie w warmińsko-mazurskim”  – podkreślała prof. Członkowska.

Niekiedy w ostrym okresie udaru mózgu stosuje się metody endowaskularne – angioplastykę i implantację stentów naczyniowych. Najczęściej jednak leczy się jedynie objawy.
„Jednym z podstawowych środków w leczeniu chorych po udarze mózgu jest fizjoterapia. Właściwa aktywność ruchowa redukuje wczesne powikłania u chorych po udarze mózgu i tym samym ogranicza wczesną śmiertelność, która jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce wynosiła prawie 30 proc. w pierwszym miesiącu. Fizjoterapia umożliwia choremu po udarze odzyskanie podstawowych aktywności ruchowych (takich jak wstawanie, chodzenie, czynności manualne) i tym samym daje mu możliwość powrotu do dawniej pełnionych ról społecznych. Mimo wielu dowodów naukowych na jej skuteczność, fizjoterapia nie jest w Polsce odpowiednio doceniana. Nie zatrudnia się wystarczającej liczby fizjoterapeutów w oddziałach udarowych i rehabilitacji poudarowej, co powoduje opóźnianie w rozpoczęciu fizjoterapii. Utrudniony jest też ambulatoryjny dostęp pacjentów do fizjoterapeutów” – podkreślał dr Maciej Krawczyk, kierownik Zespołu Fizjoterapii II Kliniki Neurologicznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Stawki jakie płaci NFZ za rehabilitację, są tak niskie (72 zł za tzw. osobodzień w oddziałach dziennych i 150 zł na oddziałach szpitalnych), że brakuje chętnych do świadczenia takich usług. W województwie łódzkim w ogóle nie ma takich placówek.
Na świecie do rehabilitacji poudarowej wkraczają coraz bardziej nowoczesne metody, np. robotyka „W Polsce to dopiero pieśń przyszłości. W całym kraju jest tylko około 10 robotów rehabilitacyjnych, pomagających  chorym utrzymać równowagę czy wykonywać codzienne czynności"– mówił dr Krawczyk.

Współorganizatorem konferencji „Zapobiegamy udarom – prolog" było stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie" oraz firma farmaceutyczna Valeant.
Stowarzyszenie „Udarowcy – liczy się wsparcie" jest organizacją pozarządową, której celem jest edukacja społeczeństwa na temat udarów mózgu, czynników ryzyka tej choroby oraz jej objawów, a także propogawanie zasad zdrowego stylu życia. Stowarzyszenie prowadzi też profesjonalne doradztwo w zakresie leczenia i fizjoterapii dla osób, które przebyły udar mózgu oraz ich rodzin i opiekunów. Więcej na temat stowarzyszenia oraz kampanii społecznej „Zapobiegamy udarom" można przeczytać na stronie www.udarowcy.com.pl.

Źródło:

http://pulsmedycyny.pl/2828971,77927,znajomosc-objawow-udaru-to-podstawa

 

Sebastian Szyper

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

O zagrożeniu udarami, a także o ich leczeniu i zastosowaniu przy tym trombektomii mechanicznej. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki (..)

Losowe zdjęcia z galerii

Our website is protected by DMC Firewall!