Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 01 listopad 2012 18:11

Dziennik.pl o Konferencji 24.10.2012

Udarowi mózgu można zapobiec. Eksperci radzą

2012-10-24
 
Najbardziej zagrożone udarem mózgu są osoby starsze

Najbardziej zagrożone udarem mózgu są osoby starsze / Shutterstock

Udar mózg zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. Eksperci radzą, jak się przed nim uchronić oraz wskazują, jaki są jego niepokojące objawy.

Chorego z udarem mózgu można rozpoznać po tym, że się nie uśmiecha i trudno mu mówić. Zapobiec tej chorobie można poprzez zmniejszenie spożycia soli i tłuszczów nasyconych - mówili w Warszawie uczestnicy środowej konferencji "Zapobieganie udarom - prolog".

Konferencja została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, obchodzonego 29 października.

Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. Rocznie rejestruje się w Polsce 60-70 tys. udarów - 30 proc. z nich prowadzi do zgonu w ciągu pierwszego roku. Wśród osób, które przeżyły udar, około 70 proc. pozostaje niepełnosprawnymi, przy czym 50 proc. wymaga pomocy i opieki innych osób z powodu upośledzonej sprawności fizycznej i psychicznej.

Jeśli podejrzewamy u kogoś udar, wystarczy poprosić, aby się uśmiechnął, powiedział proste zdanie i uniósł ramiona. Udar nie pozwala się uśmiechnąć - po stronie porażonej opada kącik ust. Mówienie najprostszych zdań i rozumienie mowy są utrudnione, a unoszenie ramion jest niemożliwe lub możliwe w ograniczonym zakresie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, trzeba niezwłocznie zadzwonić pod numer pogotowia ratunkowego.

Jak mówiła prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, każde stracone 20 minut znacząco zmniejsza szanse na powrót pacjenta do pełnej sprawności. Badania obrazowe ułatwiają lokalizację udaru, a podanie leków fibrynolitycznych ogranicza jego skutki. Jednak leki trzeba podać nie później niż 4,5 godziny od wystąpienia udaru.

Udar, jak wyjaśniała prof. Członkowska, w 80 proc. przypadków wynika z niedokrwienia części mózgu, w 15 proc. - z krwotoku na skutek pęknięcia tętnicy w mózgu, a w 5 proc. przypadków chodzi o tzw. krwotok podpajęczynówkowy.

Aby zapobiec chorobie, wskazane jest ograniczenie spożycia soli i tłuszczu w codziennej diecie. Ryzyko udaru zmniejsza na przykład jedzenie pomidorów, orzechów włoskich czy gorzkiej czekolady.

Jak zaznaczyli eksperci, najbardziej zagrożone udarem mózgu są m.in. osoby starsze (po 65. roku życia), z ciśnieniem tętniczym powyżej 140 na 90, z migotaniem przedsionków, osoby palące, z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza jeśli udary zdarzały się już w ich rodzinie.

Źródło

http://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/408560,eksperci-udarowi-mozgu-mozna-zapobiec-objawy-udaru-mozgu-udar-mozgu-nie-musi-zabijac.html

 

Sebastian Szyper

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze wydarzenia

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj o serce”

Ogólnopolska kampania prasowo-internetowa „Zadbaj …

Już 10 września inauguracja 10. edycji kampanii prasowo-internetowej „Zadbaj o serce”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solu (..)

Czerwony Guzik Życia

Czerwony Guzik Życia

Stowarzyszenie Udarowcy - Liczy się Wsparcie w dniach 4-6 lipca w ramach kampanii Czerwony Guzik Życia przeprowadziło w trzech gminach powia (..)

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”

„Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z choro…

Rozpoczyna się trzecia edycja kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” zainicjowanej przez Nutricię M (..)

Złote Otisy 2018 rozdane

Złote Otisy 2018 rozdane

W dniu 12 kwietnia 2018 r odbyła się gala z okazji XV-Lecia Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2018”. W tym wydarzeniu nie zabrakło Stowarzyszen (..)

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd