Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 01 listopad 2012 18:11

Dziennik.pl o Konferencji 24.10.2012

Udarowi mózgu można zapobiec. Eksperci radzą

2012-10-24
 
Najbardziej zagrożone udarem mózgu są osoby starsze

Najbardziej zagrożone udarem mózgu są osoby starsze / Shutterstock

Udar mózg zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. Eksperci radzą, jak się przed nim uchronić oraz wskazują, jaki są jego niepokojące objawy.

Chorego z udarem mózgu można rozpoznać po tym, że się nie uśmiecha i trudno mu mówić. Zapobiec tej chorobie można poprzez zmniejszenie spożycia soli i tłuszczów nasyconych - mówili w Warszawie uczestnicy środowej konferencji "Zapobieganie udarom - prolog".

Konferencja została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, obchodzonego 29 października.

Udary mózgu zajmują trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i są głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. Rocznie rejestruje się w Polsce 60-70 tys. udarów - 30 proc. z nich prowadzi do zgonu w ciągu pierwszego roku. Wśród osób, które przeżyły udar, około 70 proc. pozostaje niepełnosprawnymi, przy czym 50 proc. wymaga pomocy i opieki innych osób z powodu upośledzonej sprawności fizycznej i psychicznej.

Jeśli podejrzewamy u kogoś udar, wystarczy poprosić, aby się uśmiechnął, powiedział proste zdanie i uniósł ramiona. Udar nie pozwala się uśmiechnąć - po stronie porażonej opada kącik ust. Mówienie najprostszych zdań i rozumienie mowy są utrudnione, a unoszenie ramion jest niemożliwe lub możliwe w ograniczonym zakresie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, trzeba niezwłocznie zadzwonić pod numer pogotowia ratunkowego.

Jak mówiła prof. Anna Członkowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, każde stracone 20 minut znacząco zmniejsza szanse na powrót pacjenta do pełnej sprawności. Badania obrazowe ułatwiają lokalizację udaru, a podanie leków fibrynolitycznych ogranicza jego skutki. Jednak leki trzeba podać nie później niż 4,5 godziny od wystąpienia udaru.

Udar, jak wyjaśniała prof. Członkowska, w 80 proc. przypadków wynika z niedokrwienia części mózgu, w 15 proc. - z krwotoku na skutek pęknięcia tętnicy w mózgu, a w 5 proc. przypadków chodzi o tzw. krwotok podpajęczynówkowy.

Aby zapobiec chorobie, wskazane jest ograniczenie spożycia soli i tłuszczu w codziennej diecie. Ryzyko udaru zmniejsza na przykład jedzenie pomidorów, orzechów włoskich czy gorzkiej czekolady.

Jak zaznaczyli eksperci, najbardziej zagrożone udarem mózgu są m.in. osoby starsze (po 65. roku życia), z ciśnieniem tętniczym powyżej 140 na 90, z migotaniem przedsionków, osoby palące, z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza jeśli udary zdarzały się już w ich rodzinie.

Źródło

http://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/408560,eksperci-udarowi-mozgu-mozna-zapobiec-objawy-udaru-mozgu-udar-mozgu-nie-musi-zabijac.html

 

Sebastian Szyper

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

O zagrożeniu udarami, a także o ich leczeniu i zastosowaniu przy tym trombektomii mechanicznej. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is a Joomla Security extension!