Witaj w serwisie udarowcy.com.pl

czwartek, 30 czerwiec 2011 16:06

Znany aktor wspiera bydgoszczan w walce o życie GAZETA WYBORCZA 2011

Młodzi bydgoszczanie namówili Andrzeja Zaorskiego, żeby wspólnie upowszechniać wiedzę o udarach mózgu. Aktor i satyryk sam przeżył tę chorobę, teraz pomaga innym w walce o powrót do normalnego życia

Sebastian Szyper i Mariusz Baumgart skończyli fizjoterapię w Collegium Medicum UMK. Już na studiach interesowali się neurologią, szczególnie udarami mózgu. Założyli stronę internetową www.udarowcy.com.pl, bo chcieli uczyć ludzi, jak rozpoznawać pierwsze objawy udaru. Dzisiaj Sebastian pracuje na oddziale rehabilitacji neurologicznej, a Mariusz - na neurologii. Ich strona przekształciła się w ogólnopolski serwis informacyjny i na tym nie koniec. - Nawiązaliśmy współpracę z firmą farmaceutyczną, z pomocą której wydaliśmy 7 tys. plakatów, informujących o tym, jak rozpoznać udar. Przedstawiciele handlowi rozprowadzili je po przychodniach w Polsce - relacjonuje Sebastian Szyper.

Postanowili poprosić i pomoc Andrzeja Zaorskiego, znanego aktora, satyryka i reżysera. Zaorski w 2004 roku sam przeszedł udar. Po żmudnej rehabilitacji wrócił do pracy w zawodzie i napisał książkę o swoich przeżyciach pt. "Ręka, noga, mózg na ścianie". Dla niego to była terapia, dla innych - zachęta, że warto walczyć o siebie.


- Autor zgodził się na wznowienie publikacji z informacją o naszym serwisie. Objął także nad nim patronat - dodaje Mariusz Baumgart.

2,5 tysiąca książek Zaorskiego już trafiło w ręce lekarzy. W ponownym wydaniu publikacji i jej rozprowadzeniu pomogła firma farmaceutyczna. Na stronie "udarowców" wkrótce pojawi się wywiad z Zaorskim, nagrany kilka dni temu w jego domu, w Milanówku. - Opowiada w nim o swoim powrocie na scenę, o pomocy kolegów. Proszę sobie wyobrazić, że specjalnie dla niego zmienili scenariusz audycji radiowej. Grany przez niego bohater przeżył udar. Zrobili to, bo aktor miał jeszcze problemy z mową i krępował się występować - mówi Szyper.

W Polsce co roku na udar zapada 60-70 tysięcy osób. Wiele z nich nie odzyskuje sprawności, bo za późno trafiają do szpitala.

- Ludzie nie potrafią rozpoznać udaru. Boli głowa, drętwieje ręka, po jakimś czasie to mija, więc pacjent zamiast wezwać pogotowie, idzie spać. Następnego dnia może już być za późno - ostrzega Baumgart.

Kolejny błąd to skracanie rehabilitacji. Po opuszczeniu oddziału neurologicznego chory jest na nią kierowany. Ćwiczy trzy-cztery tygodnie i koniec. To za krótko. - Chorzy rezygnują, bo kolejki do tych oddziałów są bardzo długie, więc często szukają prywatnie rehabilitacji - podkreśla Szyper.

Na stronie Udarowcy.com.pl pojawiają się najnowsze doniesienia o leczeniu, rehabilitacji, najczęstszych problemach, z jakimi zmagają się chorzy. Aktywnie żyje też forum. Ludzie radzą sobie, gdzie znaleźć pomoc, podnoszą się na duchu. - Miesięcznie mamy 16 tys. odsłon. To dużo jak na branżowy serwis - dodaje Szyper. - Zwracają się do nas ludzie z całej Polski. Ostatnio odebraliśmy telefon od pana z południa kraju, który na naszej stronie chciał zamieścić informację o darmowej rehabilitacji dla chorych.

W październiku Szyper i Baumgart wraz z firmą farmaceutyczną planują zorganizowanie happeningów propagujących wiedzę o udarach. Imprezy mają się odbyć w Warszawie, Gdańsku i Bydgoszczy. - Szukamy wolontariuszy, którzy nam pomogą. Przyda się też redaktor, który poprowadzi serwis. No i potrzebni będą kolejni sponsorzy, bo chcemy dalej wydawać materiały edukacyjne - mówi Szyper. - Do tej pory w Polsce mówiło się o nowotworach, zawałach serca, my chcemy rozpropagować wiedzę o udarach. Szczególnie, że na oddziały neurologiczne trafiają coraz młodsi pacjenci: 34-38 lat. Winowajcą jest zły styl życia - wysoki cholesterol, palenie, brak ruchu. A od tego tylko krok do nadciśnienia, miażdżycy i udaru.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
 
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,9871368,Znany_aktor_wspiera_bydgoszczan_w_walce_o_zycie.html

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Logowanie

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

biuro@udarowcy.com.pl
tel. +48 693 619 141
tel. +48 502 480 167

Załóż/Zapytaj o subkonto 1%,
tel. 604-756-386

Najnowsze dyskusje na forum

  • Brak postów do publikacji.

Najnowsze wydarzenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wsparcie nad pierwszą w Polsce Międzynarodową Konferencją poświęconą tematyce Przewlekłego Zmęczenia

Patronat Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się wspar…

CHRONIC FATIGUE – MEDICAL AND PSYCHOSOCIAL ASPECTS « 21 KWIECIEŃ 2018 R. » PIERWSZA W POLSCE MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA POŚWIĘCONA TEMAT (..)

Wigilia 2017

Wigilia 2017

Wigilia 2017 Kolejna przepiękna Wigilia Stowarzyszenia Udarowcy - Liczy się Wsparcie za nami. Niezwykła atmosfera zawsze przyświeca nam t (..)

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież

STOP UDAROM - Szkolimy młodzież STOP UDAROM - Szkolimy młodzież Tym razem jechaliśmy do Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy :) Uczniowie klas 5 (..)

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Śp. Jacek Antosik - Pełnomocnik ds. Pacjentów

Z wielkim żalem musimy poinformować, iż odszedł na zawsze nasz wielki przyjaciel, człowiek o wielkim sercu, zaangażowany bez granic w rozwój (..)

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Piknik w Konstancinie „STOP udarom mózgu”

Dnia 16.09.2017 z inicjatywy Rotary Warszawa Konstancin odbył się piknik pod hasłem „STOP udarom mózgu”. Podczas tego dnia odbył się wykład (..)

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

Prof. Bartosz Karaszewski o leczeniu udaru mózgu.

O zagrożeniu udarami, a także o ich leczeniu i zastosowaniu przy tym trombektomii mechanicznej. Prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Kliniki (..)

Losowe zdjęcia z galerii

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd